Wynajem nieruchomości po wycofaniu jej z indywidualnej działalności gospodarczej może rodzić istotne konsekwencje w zakresie podatku VAT. W szczególności zależy to od kilku czynników, takich jak status podatnika, rodzaj najmu oraz sposób, w jaki nieruchomość była użytkowana przed wycofaniem z działalności. Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty związane z tym zagadnieniem.
Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej
Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej oznacza, że nieruchomość przestaje być składnikiem majątku firmowego i staje się majątkiem prywatnym przedsiębiorcy. Nieodpłatne przekazanie towarów na cele osobiste podatnika, czyli wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej na cele prywatne, stanowi dostawę towarów, czyli podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 Ustawy o VAT.
Jeśli wycofanie nieruchomości następuje bez zmiany jej przeznaczenia, na przykład nieruchomość nadal będzie wynajmowana, tyle że jako majątek prywatny, mogą pojawić się obowiązki w zakresie korekty podatku VAT odliczonego wcześniej przy zakupie nieruchomości.
Przedsiębiorca nie musi jednak wykazywać podatku VAT należnego ani też dokonywać korekty VAT-u, jeżeli jako podatnik VAT w związku z wycofaniem z indywidualnej działalności gospodarczej nieruchomości, w odniesieniu do której wcześniej odliczył podatek VAT, i przekazaniem tej nieruchomości do swojego majątku prywatnego, nadal prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT: "działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych" (art. 15.2 ustawy o VAT). W takiej sytuacji nie będzie miał zastosowania art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT – nie nastąpi bowiem dostawa towaru na cele osobiste przedsiębiorcy.
Wynajem nieruchomości w celach zarobkowych jest zazwyczaj opodatkowany stawką VAT 8% lub 23%. Możliwe jest zwolnienie z VAT w przypadku wynajmu nieruchomości na cele mieszkaniowe. W przypadku najmu krótkoterminowego (PKD 2025: 55.90) stawka podatku VAT będzie wynosić 8%. Jak w przypadku innych "pozostałych usług związanych z zakwaterowaniem, gdzie indziej niesklasyfikowanych" (Załącznik nr 3 poz. 47 ustawy o VAT).
Natalia Krakowiak
Małgorzata Staniewicz